Pasaulį stebina medinių dangoraižių statybos

Kai 1903 m. Sinsinatyje, Ohajo valstijoje (JAV) buvo užbaigtas pirmasis pasaulyje 16 aukštų ”dangoraižis” metalo ir cemento, niekas netikėjo jo patvarumu, o reporteriai budėjo visą naktį, tikėdamiesi užfiksuoti pastato griūtį, rašo BBC. Dabar statomi mediniai dangoraižiai ir svarstoma, kas išliks ilgiau: jie ar Egipto piramidės. 

VŽ rašė, kad šį pavasarį Latvijos vyriausybė uždegė žalią šviesą mediniams daugiaaukščiams: leistinas medinių pastatų aukštis kaimyninėje šalyje padidėjo nuo 8 iki 18 metrų, o aukštų skaičius – nuo 3 iki 6.

Palyginti su masiškai kitose šalyse statomais mediniais dangoraižiais, Latvijos mediniai daugiaaukščiai kol kas mažyliai. BBC skelbia, kad 2017-aisiais prasidėjo medinių dangoraižių bumas, o klausimas, ar jie nesupus, nenugrius ir nesudegs, ateityje skambės taip pat juokingai, kaip dabar – reporterių nuogąstavimai 1903-aisiais.

Ola Jonsson, kompanijos „CF Moller Architects” partnerė, apie 34-ių aukštų medinį su kolegomis suprojektuotą pastatą sako: „O kiek jums reikia, kad jis laikytų? Medžio galimybės labai didelės”.

Privalumųišties daug. Mediniai daugiaaukščiai pastatomi per trumpą laiką – nereikia savaitėmis laukti, kol išdžius betoninės grindys. Medinio konstrukcijos lengvai pjaustomos iki reikiamo dydžio. Be to, medis yra kur kas lengvesnis: medinis dangoraižis gali sverti devynis kartus mažiau už panašaus aukščio statinį metalo ir betono.

Mediniai pastatai taip pat atsparesni žemės drebėjimams : štai kodėl Naujojoje Zelandijoje, kur žemė dreba gana dažnai, vyrauja medinė statyba.

Nuo Norvegijos iki Naujosios Zelandijos

Šiuo metu mediniai dangoraižiai dygsta kone visame pasaulyje. Mineapolyje, JAV, statomas 18 aukštų pastatas iš kalnapušių. Austrijos sostinėje Vienoje kyla eglinis bokštas, o Stokholme planuojama statyti 133 m aukščio Anderso Berenssono suprojektuotą medinį architektūros stebuklą, kurio pavadinimas, išvertus iš švedų kalbos, reiškia „medžio viršūnė”

Architektai prognozuoja, kad mediena bus pažangiausia statybinė XXI a. medžiaga, nes naujos technologijos (pavyzdžiui, kryžminis laminavimas) ją apsaugo nuo ugnies. Taip paruošta mediena, vadinama CLT (angl. cross-laminated timber) laikoma ateities medžiaga, ilgainiui visiškai pakeisiančia betoną ir metalą, rašo BBC.

Be to, naujos kartos statybų technologijos užtikrina, kad mediniai dangoraižiai bus atsparūs žemės drebėjimams, uraganams ir kitoms gamtos stichijoms.

„Sakyamuni Pagoda” yra vienas seniausių medinių statinių planetoje, atsiradęs nenaudojant vinių, pjūklo ar grąžto – nors skaičiuoja apie 900 metų, kol kas jam negresia sugriūti ar supūti.

C.F. Mollerio projektuotas medinis dangoraižis (Dezee.com nuotr.)            

Anderso Berenssso medinis dangoraižis Stokholme. (Anderso Berensso nuotr.)

VŽ informacija

https://www.vz.lt/laisvalaikis/akiraciai/2017/11/01/pasauli-stebina-mediniu-dangoraiziu-statybos#ixzz4xeGOHPtz

 


 

Tagged , , .