Siūlo praretinti urėdijas, naikinti 5% „apyvartos“ mokestį

Seime pateikti siūlymai į parlamento pavasario darbotvarkę įtraukti keletą Miško įstatymo pataisų, kuriomis siūloma iš įstatymo išbraukti nekintamą urėdijų skaičių, naikinti Generalinę miškų urėdiją.

Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Taip pat siūloma privačių miškų savininkų nebeapmokestinti 5% mokesčiu nuo pajamų, gautų už parduotą medieną. Dėl šių klausimų planuota balsuoti šiandien po 2017 m. biudžeto įstatymo patvirtinimo, tačiau užsitęsus biudžeto svarstymui šie klausimai gali būti perkelti į kitos dienos darbotvarkę.

EBPO arba 42 urėdijos

Iš Miškų įstatymo išbraukti nekintamą 42 urėdijų skaičių siūlo liberalas Gintaras Steponavičius.

Atsisakius tokios formuluotės būtų atrištos rankos naujajai Vyriausybei konsoliduoti ir suefektyvinti valstybinio miškų ūkio veiklą – tokią sąlygą kelia Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, kurios nare iki 2018 m. vasario siekia tapti Lietuva.

42 urėdijos įstatymu buvo skandalingai įteisintos dar 2015 m. pavasarį, kuomet atmetus Prezidentės veto 103 Seimo narių balsais iš esmės buvo blokuota šio sektoriaus pertvarka.

„42 urėdijų įtvirtinimas įstatyme buvo absoliuti korupcija, kai smulkios visuomenės grupės interesai (t.y. urėdų arba apie 4.000 žmonių) buvo pastatyti aukščiau visų 3 mln. Lietuvos gyventojų interesų“, – vienas įmonių valdysenos ekspertas socialiniuose tinkluose taip tada palydėjo šį sprendimą Seime.

Tęsinys po grafiku

Ministras – už konsolidavimą

Kęstutis Navickas, naujasis aplinkos ministras, į „Verslo žinių“ klausimą, ar turėtų stambėti urėdijos atsako, kad „greičiausiai taip“.

„Kai mes pasversime, pažiūrėsime, kaip atrodo, kokią įrangą turi, sprendimas bus pagrįstas. Dviračio neišrasime“, – sako p. Navickas. Jis taip pat sako, kad girininkų ir eigulių „laukuose ir miškuose turi būti daugiau nei kabinetuose“.

Tuo tarpu 42 urėdijų „įcementavimo“ pataisos iniciatorius socialdemokratas Andrius Palionis bei jo kolega Algimantas Salamakinas, buvęs Seimo Aplinkos apsaugo komiteto pirmininkas, pakartotinai siūlo naikinti Generalinę miškų urėdiją, o jos funkcijas perduoti Valstybinei miškų tarnybai, ką miškininkystės rinkos dalyviai vadina nesusipratimu ir nieko bendra su valstybinio miškų sektoriaus efektyvinimu turinčia dūmų uždanga. Ekspertų ir verslo vertinimu, vieną biudžetinę įstaigą panaikinus kokybinio valstybės miškų valdymo šuolio nebūtų, tačiau būtų pasiektas pataisos iniciatorių tikslas išsaugoti ydingus ryšius tarp urėdijų ir politinių partijų, kurių nariams vienmandatininkams didelę įtaką daro urėdijos.

Siūlo naikinti 5% mokestį

Liberalas Simonas Gentvilas taip pat teikia siūlymą Miškų įstatyme atsisakyti 5% mokesčio taikomo privačių miškų savininkams už parduotą medieną ar statų mišką. Mokestis kritikuojamas kaip perteklinis, buvo apskųstas Briuseliui dėl „apyvartos“ mokesčio požymių, argumentuojant, kad toks mokestis negali būti taikomas ES. Tačiau didžiausia miško savininkų pasipiktinimą kelia tai, kad užuot iš mokesčio surinktos lėšos, kaip žadėjo jo iniciatorius p. Salamakinas, būtų naudojamos miško kelių tvarkymui, iš tiesų finansuojama Generalinė miškų urėdija, kitos tarnybos ir jų darbuotojų išlaikymas.

Ponas Salamakinas buvo žadėjęs mokestį sumažinti per puse iki 2,5% kartu su 2017 m. biudžetu, tačiau toks siūlymas taip ir nebuvo pateiktas.
VŽ informacija

Tagged , , .